Mladi niški muzičari – radosno i zajedno!

maj 17 2016

Niška publika će u subotu imati nesvakidašnju priliku da uživa u nastupu niških muzičara- tinejdžera koji stasavaju pod okriljem udruženja „Radosna vest“, potpomognutih drugarima iz udruženja „Drugačiji zajedno“.  Zajednički nastup zakazan je za subotu, 21. maj, od 14 sati, u prostorijama udruženja „Drugačiji zajedno“ u ulici Naserovoj (preko puta „Rode“), a koncertom koji se održava uveče, od 20 sati, u istom prostoru, predstaviće se bend i hor Muzičke radionice koja radi u okviru udruženja „Radosna vest“.

voice5

„Naš zajednički nastup biće Interaktivna muzička radionica, na kojoj će naši članovi nastupiti zajedno  sa klincima iz udruženja „Drugačiji zajedno“, koje okuplja decu sa posebnim potrebama, kaže Karolina Mihajlović, koordinator za mlade u Udruženju „Radosna vest“. Ideja je bila da tu decu uključimo u naš projekat, da postanu deo hora i benda i da ovo bude naša zajednička akcija.

Koncert koji se održava istog dana, u istom prostoru, biće još jedna prilika da se predstave članovi Muzičke radionice „Voice“,  tinejdžeri od kojih su mnogi tek postavši deo ove radionice otkrili svoje talente – za sviranje i pevanje. Inače, reč je o pop i rok muzici, a repertoar se kreće od hitova grupa poput Bon Žovija, do najaktuelnih pevača, kao što je Adel.

voice6„Mladi muzičari sa kojima radimo cele godine pokazaće na završnom koncertu kako su svoje umeće usavršili tokom ove školske godine, napominje naša sagovornica iz Muzičke radionice Udruženja „Radosna vest“. –Zanimljivo je da, osim manjeg broja onih koji su se nekada i bavili muzikom, veliku većinu čine tinejdžeri koji su ovde napravili prve muzičke korake i nisu ni znali da imaju talenat. Naš cilj je da ti mladi ljudi budu sigurni, prihvaćeni, da otkriju svoje talente, da na kreativan način i u sigurnom okruženju provode svoje vreme.

Ova muzička radionica je, kako kaže Karolina Mihajlović - inače Čehinja i „srpska snaja“ koja već deceniju i po živi u Nišu - potpuno otvorena za sve. Sa mladima, pored Karoline,  volonterski radi još troje stručnjaka i sada broje dvadesetak članova, a njihovo okupljanje je krenulo spontano – izneli su gitaru na kej, ljudi su ih čuli, javili se, pozvali svoje prijatelje. Ciljna grupa su im srednjoškolci, koji, naravno, i kasnije mogu ostati ovde i pomagati drugima, a cilj onih koji vode radionicu je da se dostigne optimalna brojka od nekih pedesetak-šezdesetak članova. Godišnje imaju 2 ili 3 koncerta, koji su uvek praćeni promotivnim radionicama, kako bi se regrutovali novi članovi. Kada je reč o sviranju, prva tri meseca se praktikuju uglavnom časovi gitare, i to odmah kroz učenje akorda nekih pesama.

„Bitno je u radu sa tim mladim ljudima da steknete njihovo poverenje, da ono što obećate i uradite, kaže Karolina. –Pošto planiramo da ojačamo naše redove, sledeće godine ćemo predstaviti svoj rad po srednjim školama, a kako rastemo, tako će pred nama biti sve veći izazovi. U planu su i muzički kampovi, na koje bismo doveli muzičare iz Engleske i Češke, koji već imaju slično iskustvo. Inače, neke od naših članova već  smo  vodili u Češku, na jedan takav kamp,  a nedavno je, tokom uskršnjeg raspusta, njih nekoliko išlo na tamošnji muzički festival.voice4

Druženje, razvijanje kreativnosti i intelektualnih, umetničkih veština, kao i osećaja za prave vrednosti, između ostalog , i kroz međunarodnu saradnju, glavni su ciljevi i samog Udruženja „Radosna vest“, ističe njegov predsednik Vlada Stojanović, inače protestantski pastor. U posetu im, kaže, uskoro dolazi desetak mladih volontera iz Engleske. Neki od njih su već i bili i zainteresovali svoje prijatelje. Početkom juna imaće gošće iz Engleske na „Matineu za dame“, još jednom od redovnih događaja koje organizuju.  U okviru Udruženja građana „Radosna vest“,  nepolitičke, nekonfesionalne,  neprofitne i humanitarne organizacije društvenog karaktera, organizuju se i kreativne radionice za decu, kao i dosta letnjih sportsko- rekreativnih kampova, a sve je uglavnom namenjeno deci koja nemaju mogućnosti da negde odu.

Inače, posle koncerta na kome se u subotu uveče predstavljaju članovi Muzičke radionice „Voice“, već sutradan, 22. maja, od 18 do 20 sati, biće održana i promotivna muzička radionica sa ciljem da se privuku novi članovi. Oni kojima se dopada ova priča a vide sebe negde u svetu muzike, pozvani su da dođu, uz mogućnost da  se pridruže ovoj lepoj muzičkoj radionici.

Piše: Marija Filipović

Anketa

Sve više medicinara odlazi iz Srbije. Kakav je Vaš stav o tome?

  • Brinem jer najbolji odlaze i ne znam ko ostaje da nas leci
  • Nema razloga za brigu, to su normalne migracije
  • Ne brinem, verujem državi da ce zaustaviti odliv mozgova

baner

Saint Art Designs / Web Development

Saint Art Designs / Web Development

Prijatelji sajta

Safe Journalism HND Solidarna Actat Kvart komesarijat-za-izbeglice XXZ Pescanik logoo mirc NGTim