Analize i istraživanja 125

Međunarodni dan Roma 8. april ta manjina u Srbiji ponovo dočekuje bez dovoljno svojih političkih predstavnika. Zašto je to tako?

Zbog obustave nastave mnogi prosvetni radnici u Srbiji dobili su manju platu ili je uopšte nisu dobili.

U Skupštini Srbije letele su dimne bombe, pesnice, flaše i jaja. Da li je politički život dostigao tačku ključanja?

Trampova ofanziva na USAID teško je pogodila neke medije i nevladine organizacije u Srbiji. Dok vlasti u Beogradu slave što se više ne finansira „obojena revolucija“, najveći primalac novca bila je zapravo država.

U Srbiji se ne zna baš tačno ni koliko ima atomskih skloništa, ni kakvog su kvaliteta, ni koliko ljudi mogu da prime. Zna se samo da je njihova izgradnja zanemarena u građevinskom bumu poslednje decenije.

Godinu dana nakon tragičnih događaja u Banjskoj, meštani kažu da se od toga još nisu oporavili. I u Mitrovici su zabrinuti. U Prištini pak ocenjuju da je bezbednosna situacija na severu bolja i pozitivnija.

Mladići u Srbiji opet će morati da služe vojni rok. Sagovornici DW kažu da je potez propagandni i iznuđen – jer je profesionalna vojska tanka zbog odlazaka ljudi. I imaju još mali milion nedoumica.

Prošle sedmice u Srbiji je na snazi bio crveni nivo bezbednosti zbog pretnji od terorizma, nakon napada na pripadnika žandarmerije ispred Ambasade Izraela. Naša reporterka donosi vam priču iz Novog Pazara.

Rade najmanje osam sati dnevno, sedam dana u nedelji – i to sve bez plate. Da li će uskoro u Srbiji biti plaćen i kućni rad? I koliko?

Od 01. juna Nemačka zapošljava iz zemalja Zapadnog Balkana i do 50.000 radnika godišnje - duplo više nego do sada. Istražujemo da li će neki majstor ostati i u Srbiji?

Za lokalne izbore u Nišu koji se održavaju 2. juna proglašeno je 11 izbornih lista. Većina se zove slično. Čak sedam njih u svom nazivu ima reč „Niš“, dve imenicu „snaga“, a jedna ima i reč „Rusija“ i reč „Niš“.

Čuju svoje očeve kako psuju Paradu ponosa, boje se da ih ne izbace iz kuće. Na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, reporterka istražujemo kako je to ’autovati’ se u Srbiji.

Jedna žena pada s nogu u Lidlu na jugu Srbije. Druga u fabrici nemačkog Leonija. Kad se požale, kažu, trpe odmazdu. Ali, Nemačka ima zakon prema kojem ove žene mogu da se požale u samoj Nemačkoj.

Rezultati monitoringa medija Mreže za izveštavanje o različitosti pokazuju da je od maja 2022. do decembra 2023. godine u Srbiji zabeleženo 113 slučajeva govora mržnje.

Srpska napredna stranka ostvarila je bitnu pobedu premda u nefer borbi, ocenjuju sagovornici DW. Ali, mišljenja se razilaze na pitanju da li je opozicija doživela fijasko. Iznenađenje je uspeh Branimira Nestorovića.

Još od 2019. godine afrička svinjska kuga došla je do srpskih uzgajivača svinja. Kako lek, ni vakcina ne postoje, svinje moraju na eutanaziju.

Nešto manje od polovine očeva izbegava plaćanje alimentacije nakon razvoda, pokazuju istraživanja, a oni koji je plaćaju, ne plaćaju je redovno. MIC istražuje kako izgleda život samohranih majki u Srbiji.

Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obeležava se i ovog 17. maja u čitavom svetu. Kakva je situacija u Srbiji, a kakva u regionu?

Vlast nije pokazala zrelost da se nosi sa ovim, ono što predlaže nije ni promišljeno ni razumno. Ali, ovo nije trenutak da se ide u partijska prepucavanja, kaže za DW profesorka psihologije Tamara Džamonja-Ignjatović.

Prinudno prosjačenje spada u krivično delo trgovina ljudima, a toga institucije u Srbiji često nisu svesne. Taj problem, međutim, može da se reši, smatraju sagovornici.

Strana 1 od 5

baner

Saint Art Designs / Web Development

Saint Art Designs / Web Development

Prijatelji sajta

Safe Journalism HND Solidarna Actat Kvart komesarijat-za-izbeglice XXZ Pescanik logoo mirc NGTim